Косівський район

Туристична галузь району

З найдавніших часів Гуцульщина була тереном, де розвивалась торгівля, зокрема й зовнішня. Про це свідчать знахідки давньоримських монет у Косові та інших місцях. Найпоширенішими товарами, що їх продавали гуцули, були сіль, худоба, риба, масло, сир, овечі шкури, вовна, дерев'яні та гончарні вироби. У торгівлі найактивнішу участь брали єврейські та вірменські купці (вірмени жили з ХVІІІ ст. в Кутах).

У незалежній Україні почала розвиватися приватна торгівля, значно багатшим став вибір товарів на ринках. Проте поки що торгівля не досягла європейського рівня ні за кількістю товарів, ні за їх якістю, ні щодо культури обслуговування.

«Косівський базар» добре відомий поза межами Гуцульщини. Славиться він оригінальними, напрочуд цікавими і гарними художніми виробами. Без перебільшення, це – музей одного дня просто неба. Якщо у звичайному музеї не бачимо авторів експонатів, то тут здебільшого самі автори продають свої художні вироби. У критих ятках – велике розмаїття дерев'яних тарелів, скриньок, настінних годинників у різьблених дерев'яних оправах, виробів зі шкіри. Від вишитих і тканих речей неможливо відвести очей. Тут можна придбати традиційний гуцульський одяг – вишиту сорочку, ткані запаски і пояс, кептар, постоли – як новий, так і давній, якому десятки років.

Відвідуючи цей базар, не оминіть увагою гуцульську кераміку, традиційні косівські тарелі в зелено-жовто-коричневих барвах, на яких розтікається зелена фарба поза малюнок. Для тих, хто кохається у гуцульському мистецтві, відвідини Косівського базару – справжнє свято.

Напередодні Великодня у Косові – визнаній столиці Гуцульщини – проходить найбільший в Карпатах ярмарок. Тут можна купити все, але найбільшою популярністю користуються традиційні святкові атрибути – гуцульські писанки та кошики.

Часто вiдбуваються у Косiвському районi гуцульськi фестивалi, де також проходять сувенiрнi ярмарки. Так, у 2006 р. відбувся фестиваль етнічної музики та лендарту «Шешори» в однойменному селі. Навесні 2007 р. у Космачі пройшов фестиваль «Етноеволюція. Великдень у Космачі». Усі бажаючі могли взяти участь у майстер-класах з писанкарства, гончарства, гри на трембіті тощо. У селі розгорнулася виставка-ярмарок виробів народного мистецтва. У місті Косів кожних вісім років відбувається гуцульський фестиваль.